Jälleen uusi, komea rajapyykki kiikarissa – Teemu Pukki hämmentävässä iskussa

Teemu Pukki ja Emi Buendia ovat olleet avainasemassa Norwichin hyökkäyspäässä. Norwichin maalintekijätilaston ykkönen on tutusti Pukki, joka on tehnyt tällä kaudella 20 maalia. Ison osan näistä maaleista on syöttänyt Buendia. Kun Pukki oli poissa loukkaantumisten vuoksi, Norwichin hyökkäyspeli ontui. Kun Buendia kärsi pelikieltoaan, Norwich oli kehno. Mutta kun kaksikko on kentällä, tulosta on tullut.
Buendia on tehnyt Norwichin maaleista kymmenen. Yhteensä tandem on siis osoittanut toimivuutensa 30 kertaa tällä kaudella. Norwichin kokonaismaalimäärä on 51, joten parivaljakko tehnyt Kanarialintujen maaleista reilusti yli puolet. Pukin 20 tehtyä maalia oikeuttavat koko Championshipin maalipörssin kakkossijaan Brentfordin Ivan Toneyn jälkeen. Toney on tehnyt viisi maalia Pukkia enemmän.
Teemu Pukin kaksi maalia nostivat hänet yhden osuman päähän uudesta virstanpylväästä. Hän on nyt tehnyt Championshipissa yhteensä 49 maalia, joten seuraava maali tarkoittaa 50 osuman rajapyykin saavuttamista. Pukin tuntien häntä lämmittää kuitenkin enemmän se, että Norwich johtaa tällä hetkellä sarjaa kymmenen pisteen erolla Watfordiin. Sarjakolmoseen, Swanseaan, on eroa 11 pistettä ja neloseen, Brentfordiin, 13 pistettä. Swansealla on kaksi ottelua vähemmän pelattuna kuin Norwichilla ja Brentfordilla yksi. Joka tapauksessa on varmaa, että Norwichin ero nousuviivan paremmalla puolella on vähintään kymmenen pistettä.
Teemu Pukki, Emi Buendia ja kumppanit ovat seuraavan kerran tositoimissa ensi sunnuntaina. Tällöin joukkue kohtaa vieraskentällä Sheffield Unitedin, joka on sarjassa toiseksi viimeisenä. Norwichin pahimmista uhkaajista Swansea pelaa tiistaina Blackburnia vastaan. Muu kierros kärkijoukkueiden osalta pelataan tulevana viikonloppuna.
V sport ja Elisa viihde Viaplay seuraavat Championshipia kanavillaan ja palvelussaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin
- Yllättävä suomalaistehomies NHL:ssä
- Dallasin suomalaistrio iskussa – Laine maalasi
- Roope Hintz tarjoili kolme syöttöä
- Juuse Saros pysäytti Sebastian Ahon Carolinan