Itävallan mäkihyppysukellus sai valmentajan raivoihinsa: ”Urheilijoiden esitys oli häpeällinen”

Itävalta matkaa Pyeongchangin olympialaisista kotiin ilman ensimmäistäkään mäkihyppymitalia, mikä on lajin perinteiselle mahtimaalla nöyryyttävä saldo.
Itävaltalaismedia ei ole säästellyt sanojaan suorituksen suhteen, mutta suorimmin asian toi esille mäkihyppyvalmentaja Heinz Kuttin, joka suomi ennen kaikkea Itävallan tähtihyppääjiä. Viimeinen pisara oli jääminen neljänneksi joukkuekisassa.
– Tulos on häpeällinen. Kärsin yhdessä Michael Hayböckin ja Stefan Kraftin kanssa. Heitä säälittää, mutta mitä ihmettä Manuel Fettner ja Gregor Schlierenzauer oikein tekivät, sitä en tajua lainkaan, Kuttin vuodatti Dagbladetille.
– He ovat valmistautuneet hyvin ja heillä on itseluottamusta. He ovat harjoituksissa hyviä, eivätkä siellä tyydy kuudenteen, seitsemänteen tai kymmenenteen sijaan. Mutta kun on kilpailun aika, he eivät hyppää edes keskinkertaisesti. En ymmärrä sitä.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa