Italiassa koronakaaos – karanteenissa oleva päävalmentaja nimesi 41 pelaajaa maajoukkueeseen

Italian maajoukkueen päävalmentaja Roberto Mancini on joutunut tekemään historiankirjoihin jäävän ratkaisun nimetessään peräti 41 pelaajan vahvuisen ryhmän marraskuun maaotteluun Viroa ja Nations Leaguen otteluihin Puolaa ja Bosnia-Hertsegovinaa vastaan.
”Azzurri” on melkoisen kaoottisessa tilassa koronatilanteen takia. Mancini on itsekin karanteenissa ja samoin peräti kuuden joukkueen pelaajat on kokonaisuudessaan määrätty eristyksiin.
Fiorentina, Genoa, Inter, Lazio, Roma ja Sassuolo ovat kaikki karanteenissa ja näillä näkymin näistä joukkueista pelaajia saattaisi vapautua Mancinin käyttöön vasta Viro-ottelun jälkeen – jos silloinkaan.
Hiukan Italian tilannetta helpottaa se, että sekä Viro-ottelu Firenzessä että Puola-ottelu Reggio Emiliassa pelataan kotimaassa ennen siirtymistä Sarajevoon Nations Leaguen lohkovaiheen päätösotteluun.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa