IL: Tähtipuolustaja Ristolainen ei lähde MM-kisoihin – ”Valmennuksella ei ole mitään vaikutusta”

Buffalo Sabresin tähtipuolustaja Rasmus Ristolaista ei nähdä tänäkään keväänä Leijonien paidassa MM-kisoissa, kertoo Iltalehti.
Buffalo oli viikonloppuna päättyneen NHL-runkosarjan huonoin joukkue. 73 ottelussa 6+35=41 pistettä tehnyt puolustaja olisi ollut toivottu vahvistus Suomen MM-ryhmään, mutta
– En ole menossa, mua ei nähdä tälläkään kertaa siellä. Olen pelannut puolikuntoisena loppukauden, se on isoin syy päätökseeni. Kroppa pitää laittaa nyt kuntoon, Ristolainen perusteli Iltalehdelle.
Tällä viikolla selviää, vaatiiko 23-vuotiaan puolustajan vamma leikkaushoitoa. TPS-kasvatti kiisti, että päätökseen olisivat vaikuttaneet huonot välit päävalmentaja Lauri Marjamäen tai muun Leijonien valmennusjohdon kanssa.
– Valmennuksella ei ole mitään vaikutusta mun päätökseen. Tässä ei ole mitään siihen liittyvää. Loukkaantumistilanne ratkaisee puhtaasti tämän asian, Ristolainen vakuutti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon
- Max Verstappen räväytti paalulle
- McLarenit vapaiden harjoituste nopeimmat
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin