Huuhkajille harmillinen takaisku
Huuhkajat joutuu tulemaan toimeen ilman Daniel Sjölundia tulevissa MM-karsinnoissa. Käytännössä Sjölundin maajoukkueura on täten ohi.
Uusi päävalmentaja Hans Backe kertoi ensimmäisissä tiedotustilaisuuksissaan haluavansa ”Dajan” mukaan joukkueeseensa, mutta 33-vuotias keskikenttäpelaaja halusi tuolloin keskittyä seurajoukkueensa IFK Norrköpingiin ja etenkin sen Mestarien liigan karsintoihin.
IFK:lle tuli karsinnoissa noutaja, mutta Sjölundin vastaus pysyi samana: Ei kiitos.
Backe kertoi Nya Ålandille, että Sjölund pyrkinee saamaan jatkosopimuksen ruotsalaisseuraansa. Sjölund oli Backen mielestä yksi koko viime kauden parhaista pelaajista Ruotsissa.
Tänäkin vuonna Sjölund on pelannut Allsvenskania johtavassa Norrköpingissä käytännössä jokaisen mahdollisen liigaminuutin kahta peliä lukuun ottamatta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun
- Sebastian Aho loistovireessä – Joonas Korpisalolle nollapeli
- NHL sai uuden suomalaisen maalintekijän