HJK:n urheilujohto: ”Erinomainen lisä”

Veikkausliigan kärkeen Ilves -voitolla noussut HJK tiedotti lauantaina kovan luokan vahvistuksesta. Huuhkajissakin pelannut ja sen jälkeen Huuhkaja-portteja kolkutellut Valtteri Moren palaa HJK:n paitaan viiden vuoden tauon jälkeen.
HJK:n urheilu- ja kehitysjohtaja Miikka Takkula oli ymmärrettävästi innoissaan paluumuuttajasta HJK:n verkkosivuilla.
– Valtsu on kokonaisvaltaisesti erittäin laadukas keskuspuolustaja sekä hyökkäys- että puolustuspelin vaiheissa ja hän pystyy pelaamaan puolustuslinjassa eri rooleissa. Valtsun saaminen meille tässä kohtaan kautta on erinomainen lisä jo ennestään vahvaan joukkueeseen sekä myös merkittävä osa tulevan kauden joukkueen rakentamista, Takkula sanoi.
Moren onkin enemmän satsaus HJK:n seuraavaan vaiheeseen. HJK johtaa Veikkausliigaa eikä yhdestä tappiosta ole huolimatta ole yhtään vähäisempi suosikki mestariksi kuin aiemmin. Moren vahvistaa joukkuetta tietysti heti, mutta pitempi sopimus kertoo jo siitä, että HJK:n seurajohdossa ennakoidaan tulevaa eli menestystä myös kansainvälisisillä kentillä, kun johdon visiossa ne ottelut palaavat ensi kaudella.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa