Hakan Teemu Tainio: ”Kivikova nippu”

Hakan valmentaja Teemu Tainio palaa keskiviikkona tuttuun ympäristöön. Tainio pelasi ja menestyi HJK:n riveissä uransa loppuvaiheissa. Nyt suomalaisen jalkapalloilun klassikko palaa Veikkausliigaohjelmaan monen vuoden tauon jälkeen.
Tainio johdattaa Hakan Töölön Bolt Arenalle haastamaan suurinta mestarisuosikkia.
– HJK on minunkin papereissa suosikki ja paperilla kivikova nippu. Hyvin rakennettu joukkue ja joka paikalla huippumiehiä, joilta löytyy nopeita jalkoja, Tainio kertoi FC Hakan sivuilla.
Parin viikon takaisessa Suomen cupin ottelussa Haka laittoi Klubin tiukoille, mutta HJK eteni finaaliin maalein 3-2.
– Me oltiin hyvin siinä pelissä mukana, mutta ei tuon tasoiselle joukkueelle voi antaa kolmea maalia. Me puolustettiin heikosti, Tainio myöntää.
– Sanoin jätkillekin, että meillä on nyt vain voitettavaa eikä lähdetä kuvia kumartelemaan. Ei todellakaan haluta olla ottavana osapuolena vaan täytyy pystyä pelaamaan rohkeasti.
HJK:n ja Hakan välinen Veikkausliigan klassikko-ottelu alkaa keskiviikkona 18.30 Helsingissä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa