FA Cup kiehumassa: “Emme tarvitse sympatiaa koko maalta”

Perinteinen ja arvostettu FA Cup ratkeaa lauantaina. Vastakkain ovat Chelsea ja Liverpool ottelussa, joka alkaa Wembleyn stadionilla 18.45 ja jonka Elisa Viihde Viaplay ja V-sport -kanavat näyttävät suorana.
Ennen ottelua ennakkosuosikin viittaa tarjottiin toinen toiselle. Yksi kysymys ennakkomediatilaisuudessa esitettiin Chelsean Thomas Tuchelille Pep Guardiolan sanomisista – Guardiola sanoi, että koko maa kannattaa Liverpoolia.
– Tuosta näkemyksestä ei voi olla eri mieltä. Tässä maassa on valtavasti sympatiaa Liverpoolia kohtaan ja ansaitusti. He ovat tehneet sen eteen paljon töitä, Tuchel sanoi.
– Jürgen Klopp on mestari rakentamaan joukkueestaan altavastaajan. Hän pystyy tekemään sen puhumalla.
Tuchel kuitenkin muistuttaa, että oli yleinen tuki Liverpoolin takana tai ei, Chelsealla on vain yksi tavoite.
– Meillä ei ole mitään syytä kateuteen. Klopp on loistava tyyppi, hauska kaveri ja yksi maailman parhaista valmentajista. Jos meidät nähdään pahoina poikina finaalissa, ei ongelma. Me otamme sen roolin vastaan, Tuchel sanoi.
– Me emme tarvitse sympatiaa koko maalta, me haluamme voittaa pokaalin.
Elisa Viihde Viaplay ja V-sport -kanavat näyttävät ottelun, mutta otteluun paneudutaan studiossa jo etukäteen. Kuten myös Bundesliigan viimeiseen kierroksen – lähetys päivän jalkapallo-otteluista alkaa 16.00.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin