Eveliina Piippo säväytti Holmenkollenilla – Kerttu Niskanen tyhjensi sisuksensa radan varteen

Sunnuntaina Holmenkollenilla kisattiin historian ensimmäinen naisten 50 kilometrin maailmancupin kilpailu. Kerttu Niskanen oli kahdeksas.
Niskanen pysyi kärkijoukon mukana 35 kilometriin saakka, mutta sen jälkeen loppuivat energiat pankista. Niskanen kertoi kilpailun jälkeensä oksentaneensa eikä neste pysynyt sisällä.
Niskanen jäi kilpailun voittaja Ragnhild Hagalle 1,5 minuuttia. Haga oli hieman yllätysvoittaja ja kakkoseksi hiihti toinen norjalainen Astid Slind. Kolmoisvoittoa Norja ei kuitenkaan kuitannut, sillä Jessie Diggins hiihti kolmanneksi.
Kilpailun positiivisiin yllättäjiin kuului Suomen Eveliina Piippo. Hän sinnitteli kärkijoukon mukana viimeiselle kympille saakka, mutta sen jälkeen iski seinä vastaan ja hän oli lopulta kymmenes. Se oli 24-vuotiaan uran ensimmäinen top10-sijoitus maailmancupissa.
Muista suomalaisista Emmi Lämsä oli 22., Rebecca Immonen 31. ja Vilma Ryytty 32.
Niskanen johtaa edelleen distanssipuolen maailmancupia. Diggins hengittää niskaan seitsemän pisteen päässä.
Elisa Viihde Viaplay ja V sport kanavillaan esittävät maastohiihdon kaikki maailmancupin kilpailut suorina lähetyksinä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa