Espanjalaislehti: Barcelona myy puolustajansa – siirtosumma on yli tuplat ostohinnasta

Kuva: Getty Images
Espanjan mahtiseura FC Barcelona on espanjalaislehti Mundo Deportivon mukaan päässyt Italian Serie A:ssa pelaavan Sassuolon kanssa sopuun puolustaja Marlon Santosin siirtosummasta. Siirto on enää kiinni pelaajan ja seuran henkilökohtaisten ehtojen toteutumisesta.
Barcelona lunasti Santosin vuonna 2017 brasilialaiselta Fluminenselta. Santos pelasi Barcassa ensi kertaa kesällä 2016, tuolloin lainalla.
Viime kauden pelaaja vietti Ranskassa ja Nizzassa, kun Bluagrnan valmentaja Ernesto Valverde ei kokenut tarvitsevansa suojattiaan.
MD:n mukaan Barcelona saisi Santosista, 22, kompensaationa 12 miljoonaa euroa. Tuolla summalla seura tekisi voittoa, sillä se maksoi puolustajasta vain viisi miljoonaa euroa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa