Ensimmäinen ote Räikkönen-kirjasta julki: ”Tuntemattomana voi ajaa partaa tai ruohonleikkuria”

Finlandia-palkittu kirjailija Kari Hotakainen työstää parhaillaan F1-maailmanmestari Kimi Räikkösestä kertovaa kirjaa, joka ilmestyy elokuussa.
Kirjan kustantava Siltala Kustannus julkaisi perjantaina kuvan Tuntematon Kimi Räikkönen -teoksen kannesta. Kustantajan mukaan kirjassa ääneen pääsevät F1-tähden lisäksi myös hänen äitinsä, veljensä, vaimonsa ja uskotut ystävänsä. Ensimmäinen julkaistu ote Hotakaisen käsikirjoituksesta kuvaa erittäin hyvin Räikköstä ja nostaa lupauksia kiinnostavasta lukukokemuksesta.
”Hienointa olisi jos voisi ajaa formula ykkösiä tuntemattomana, Kimi sanoo, ja varmistan, että sanelin säilöi tämän ensimmäisen lauseen. Ja näin sanoessaan Kimi tietää, ettei sellaista maailma ole eikä tule. Tuntemattomana voi ajaa partaa tai ruohonleikkuria, ei seitsemän miljoonan euron kilpa-autoa.”
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1895707813803801&id=340335892674342
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Viaplayn Superviikonlopussa startataan F1-kausi, jännitetään Lontoon derbyä ja nautitaan NHL-kiekosta
- Joel Kiviranta yllättävässä maaliputkessa
- Coloradon suomalaiskaksikko avainroolissa
- Mikko Rantanen ja Mikael Granlund iskivät maalin
- Mikko Rantanen onnistui heti Dallas-debyytissään
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan – Kevin Lankinen muurina
- Aleksander Barkov NHL-yön suomalaistehopelaaja – Roope Hintzin hurja vire jatkuu
- Teuvo Teräväinen hurjassa liidossa
- Roope Hintzin hirmuvire jatkuu – koko sarjan kuumin pelaaja
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa