EM-koriksessa nähtiin jättiyllätys – katso puolivälieräparit

EM-kisoissa saatiin sunnuntaina neljännesvälierävaihe päätökseen. Susijengin lisäksi puolivälieriin selvittivät tiensä Italia, Kreikka ja Puola.
Suurin jymypaukku nähtiin, kun Italia eliminoi Serbian vahvuudet Nikola Jokicin (32/13) vahvasta pelistä huolimatta. Marco Spissu (22), Nicolo Melli (21) ja Simone Fontecchio (19) toimivat Italian keihäänkärkenä, kun se nousi pahimmillaan 14 pisteen takaa-ajomatkalta voittoon.
Puola ja Ukraina kävivät tiukkaa taistelua, mutta lopulta Puola nappasi ottelusta 94-86-voiton. AJ Slaughter (24) ja Mateusz Ponitka (22/9) toimivat Puolan johtotähtinä.
Päivän neljännessä pelissä Tshekki piti Kreikan tiukoilla, mutta lopulta Giannis Antetokounmpo (27/10) otti joukkueen selkäreppuunsa ja siivitti Kreikan 94-88-voittoon.
Hauskana kuriositeettina, että kolme neljästä neljännesvälierästä päättyi tulokseen 94-86. Tshekin ja Kreikan välinen ottelu oli myös lähellä ja päättyi 94-88.
Puolivälierät pelataan tiistaina ja keskiviikkona. Suomi kohtaa Espanjan tiistaina kello 18.15 alkaen.
Puolivälierät:
Ti 18.15 Espanja-Suomi
Ti 21.30 Saksa-Kreikka
Ke 18.15 Ranska-Italia
Ke 21.30 Slovenia-Puola
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa
- NHL:ssä vietettiin maalijuhlia
- Mikael Granlund tehoili NHL:ssä