”Egyptin Zidane” listattiin terroristiksi – fanit tyrmistyneinä
Keskikenttämies Mohamed Aboutrika ei saanut peliurallaan lempinimeään ”Egyptin Zidane” suotta. Kymmenkunta vuotta Egyptin maajoukkuetta johtanut nyt 38-vuotias Aboutrika on yleisesti nähty yhtenä sukupolvensa suurimmista urheilijoista maassa.
Nyt Egyptin valtio on kuitenkin listannut Aboutrikan terroristiksi hänen oletettujen Muslimiveljeskunta-sidostensa takia. Islamilaisen presidentin Mohamed Mursin syrjäyttämisen jälkeen vuonna 2013 Egypti on listannut Muslimiveljeskunnan terroristijärjestöksi.
Tieto oli shokki egyptiläiselle jalkapalloyleisölle ja etenkin Aboutrikan entisen seuran Al-Ahlyn kannattajille.
– Tämä on vääryys. Onko tämä se mitä Aboutrika ansaitsee kaikesta siitä jonka hän on tehnyt tämän maan eteen? Voiko näin käydä hänelle? Sitä paitsi, hän on suositumpi kuin presidentti, 62-vuotias Yosry Abdel Hamid vaahtosi Marcan mukaan.
Terroristilistaus merkitsee Aboutrikalle matkustuskieltoa. Hän on parhaillaan kuitenkin Gabonissa tv-kommentaattorina Afrikan mestaruusturnauksessa, joten tilanteen jatko on avoin.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun