Edmontonin päävalmentajalta erikoinen perustelu Jesse Puljujärven tilanteeseen

Suomalaislupaus Jesse Puljujärvi ei liene Edmonton Oilersin kokoopanossa, kun joukkue kohtaa Carolina Hurricanesin seuraavassa NHL-pelissään.
Edmontonin päävalmentaja Todd McLellan antoi ymmärtää, että Puljujärvi seuraa Hurricanes-pelin katsomossa. Hän perusteli päätöstään oudolla tavalla.
– Välillä on hyvä tarkkailla peliä katsomosta, se palvelee kehitystä, McLellan sanoi Edmontonin videohaastattelussa.
Puljujärvi, 18, on pelannut kolmessa NHL:n ottelussa ja tehnyt yhden maalin. Hänen tilanteensa vaikuttaa olevan epävakaa sen suhteen, pelaako hän jatkossa NHL:ssä vai AHL:ssä.
– Jesse on sopeutumassa niin jääkiekkoon kuin kulttuuriin, McLellan sanoi.
– Jos paikka on oikea, hän jää joukkueeseen. Jos ei, meillä on mahdollisuus lähettää hänet AHL:ään Bakersfield Condorsiin.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Teuvo Teräväinen vahvassa liidossa
- Sebastian Aho teki NHL-historiaa – Roope Hintz ilmiliekeissä
- Eeli Tolvanen maalivireessä – Sebastian Aho ja Mikko Rantanen löysivät toisensa
- Roope Hintz hurjasteli neljä tehopistettä
- Suomen MM-hiihtotähdestä kurja paljastus Ylellä
- Artturi Lehkonen maalinteossa – Kevin Lankinen loisti
- Patrik Laine hurjana – suomalaispakit iskussa
- Winnipegin hurja liito jatkuu
- Teuvo Teräväinen rikkoi rajapyykin
- NHL palasi tositoimiin – suomalaispelaajat tehokkaina