Dortmundin maalitykki lujana: ”En ikinä siirry Bayern Müncheniin”

Parhaillaan isäntämaa Gabonin riveissä Afrikan mestaruusturnausta pelaava Borussia Dortmundin tähtihyökkääjä Pierre-Emerick Aubameyang vakuuttaa uskollisuuttaan seurajoukkueelleen.
Bayern München on tunnettu pitkään siitä, että se ostaa isolla rahalla suurimmat tähdet Bundesliigan kilpailijaseuroistaan, mutta Aubameyang vakuuttaa, että hän ei tähän houkutukseen lankea.
– En ikinä siirry Bayerniin, se on täysin varmaa. Se olisi liian kovaa Dortmundin faneille. Sama mitä he minulle tarjoaisivat, sanoisin ei, hyökkääjä sanoi BILDille.
Aubameyang vakuutti pysyvänsä Dortmundissa kesään saakka, mutta myönsi että jalkapallossa voi aina tapahtua.
– Kukaan ei voi tietää tulevaisuutta. Varmaa on vain se, että nyt olen Dortmundissa ja rakastan olla siellä. En voi kuitenkaan sanoa, että olen siellä vielä kaksi vuotta tai viisi tai kymmenen.
– On mahdollista, että kesäkuussa tulee seura, joka löytää ratkaisun Dortmundin kanssa ja minä siirryn. Nyt kuitenkaan en ajattele sitä, vaan keskityn vain työhöni kanssapelaajieni kanssa sekä Dortmundissa että Gabonissa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa