Carlos Queiroz: ”Olen ylpeä pelaajistani”

Iran pisti tiukasti kampoihin Argentiinalle, mutta joutui lopulta niukasti taipumaan Lionel Messin iskettyä viime hetken maalin.
Iranin päävalmentaja Carlos Queiroz oli kuitenkin tyytyväinen omiensa pelaamiseen.
– Olen ylpeä pelaajistani, koska taistelimme koko 90 minuuttia. Peli meni kuten suunnittelimmekin: Argentiina piti palloa ja Iran oli organisoitunut puolustuksessa, kurinalainen ja erittäin keskittynyt, Queiroz kertoi ottelun jälkeen.
Iranilla oli toisella puoliajalla muutamakin paikka iskeä maali ja portugalilaisluotsin mukaan joukkue haki voittoa loppuun saakka.
– Yritimme ottaa heiltä tilan pois, kun he hyökkäsivät, mutta sitten laitoin kaksi hyökkääjää kentälle, koska halusimme voittaa ja täytyy ottaa riskejä jos haluaa voittaa. Jos olisimme tehneet maalin, niin olisimme todennäköisesti tehneet elämän vaikeaksi Argentiinalle.
Queiroz muisti myös kehua ottelun ratkaissutta Messiä.
– Fakta on, että Messi voi muuttaa pelejä tuosta vain. Hän odotti ja odotti ja sai lopulta palkintonsa, Queiroz päätti.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin