Blackhawks hankki itselleen vakituisen hätäapumaalivahdin

NHL-seura Chicago Blackhawks joutui viime kaudella tiukkaan paikkaan, kun joukkueen kummatkin pukeneet maalivahdit loukkaantuivat kesken ottelun Winnipeg Jetsiä vastaan. Hätiin saatiin 36-vuotias amatöörimaalivahti Scott Foster. Mies pelasi ottelun kolmannen erän ja piti nollapelin.
Nyt Blackhawks on päättänyt antaa Fosterille vakituisen sopimuksen osa-aikaisena apumaalivahtina. Mies auttaa muun muassa vapaaehtoisten aamujäiden aikana. Päävalmentaja Joel Quenneville kertoo Fosterin olevan innoissaan tilanteesta.
– Uskon, että hän pitää tästä. On tämä eri juttu kuin kaljaliiga. Hän on mukanamme vapaaehtoisilla jäillä, kun pelaamme kotona, jotta meillä on aina kaksi maalivahtia.
Myös Blackhawks-sentteri Jonathan Toews kehuu maalivahtia.
– Hän todellakin pistää työskentelemään joka laukauksen eteen. Hän ei suinkaan ole mikään aloittelija. Oli todella hienoa nähdä hänet viime kaudella ja kuulla hänen tarinansa. Hän pelasi hyvin, joten hän ansaitsi uuden mahdollisuuden päästä takaisin jäälle kanssamme.
Fosterin päätyö on kirjanpitäjänä Golub Capital -yhtiössä Chicagossa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa
- NHL:ssä vietettiin maalijuhlia
- Mikael Granlund tehoili NHL:ssä