Bayernin kaiken kokenut luotsi Jupp Heynckes: ”Älkää aliarvioiko Real Madridia”

Real Madridin kriisistä puhutaan päivästä toiseen ja joukkueen mahdollisuudet Mestarien liigan pudotuspelien avausotteluparissa PSG:tä vastaan arvioidaan koko ajan pienemmiksi. Mutta onko asia näin?
Real Madrid on alisuorittanut, se on selvä. Potentiaalia kuitenkin löytyy, kuten Bayern Münchenin 72-vuotias kaiken kokenut päävalmentaja Jupp Heynckes muistuttaa. Heynckes myös tietää mistä puhuu, sillä hän on itse luotsannut Los Blancosin Mestarien liigan ykköseksi varsin vastaavassa tilanteessa.
– Kun voitimme Mestarien liigan 1998, päädyimme La Ligassa neljännelle sijalle, Heynckes muistuttaa Goal.comille.
– Tiedän kokemuksesta että Real Madridia ei pidä koskaan aliarvioida.
Heynckes ei epäröi nostaa Real Madridia suosikiksi myös PSG:tä vastaan kaikesta huolimatta.
– Heillä on hyvä joukkue europeleihin, eikä heitä voi ottaa pois laskuista Mestarien liigassa. Heillä on paljon enemmän kokemusta kuin PSG:llä – paljon enemmän. Uskon että he voittavat otteluparin.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- St. Louisin voittoputki poikki
- Liverpoolille shokkitappio – Manchesterin derbyssä pistejako
- Max Verstappen piti McLarenit takanaan ja ajoi voittoon
- Max Verstappen paalulle Japanissa
- Viaplay on lanseerannut uuden edullisemman urheilupaketin
- Liverpool jälleen askel lähempänä mestaruutta
- Arsenal ja Nottingham Forest voittoihin – Manchester Unitedin tuska jatkuu
- Esa Lindell nousi Dallasin suomalaisnimeksi
- Manchester City FA Cupin välieriin
- Crystal Palace ja Nottingham Forest FA Cupin välieriin