Auts! NHL-sivusto tylyttää Jarmo Kekäläisen yli 37 000 000 dollarin hutia – ”Pilasi koko NHL-seuran…”
Jarmo Kekäläinen aloitti NHL-seura Columbus Blue Jacketsin general managerina vuonna 2013.
Yksi Kekäläisen ensimmäisistä kovista tempuista oli voimahyökkääjä Nathan Hortonin kiinnittäminen seitsemän vuoden ja 37,1 miljoonan dollarin sopimuksella kesällä 2013.
Hortonilla oli takanaan huikeat pudotuspelit Boston Bruinsin paidassa, ja mies oli yksi tuon kesän kuumista vapaista agenteista.
Ikävä kyllä loukkaantumiset pilasivat huippulahjakkaan Hortonin uran ja hänestä tuli jättimäinen huti. Vasta 26-vuotias Horton kärsi kroonisista selkävammoista, jotka saivat hänet päättämään uransa nuorena.
Horton pelasi lopulta Columbuksessa vain 36 ottelua tehoin 5+14=19.
Hortonin hankinta onkin päässyt sijalle yhdeksän The Sportsterin listaukseen, jossa on rankattu hankinnat, jotka ”pilasivat NHL-seurat vuosiksi”.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina
- Mikko Rantanen debytoi Carolinassa
- Mikko Rantanen kaupattiin – Roope Hintz palasi maalin makuun