Alavireistä suomalaista sovitellaan NHL-seuran supertähden rinnalle – ”Toivottavasti hän ottaa siitä kaiken irti”

Chicago Blackhawksin Teuvo Teräväinen on pelannut tehopisteiden valossa kohtuullisen alkukauden NHL:ssä tehden 21 ottelussa tehopisteet 4+5.
21-vuotias suomalaishyökkääjä ei ole toki tällä kaudella päässyt vielä viime kevään pudotuspelien kaltaiseen lentoon, ja viimeisessä viidessä ottelussa Teräväinen on jäänyt ilman tehoja.
Blackhawksin kokenut valmentaja Joel Quenneville on kertonut paikalliselle medialle, että suomalaisnuorukainen nähtäneen tulevaisuudessa supertähti Jonathan Toewsin rinnalla, kertoo Chicago Sun-Timesin toimittaja Mark Lazarus Twitter-tilillään.
– Hän (Teräväinen) päätynee jossain vaiheessa pelaamaan siihen (Toewsin kanssa), ja toivottavasti hän ottaa siitä kaiken irti.
Toews on Blackhawksin pitkäaikainen kapteeni ja johtaja, joka on tällä kaudella saanut 25 ottelussa kasaan tehot 8+7=15.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen
- Patrik Laineen Montreal raivasi tiensä pudotuspeleihin
- Samuel Helenius tuplasi kauden maalimääränsä
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri Bahrainin valtias
- Arsenal kompuroi – Manchester City esitti komean nousun
- Oscar Piastri paalupaikalle Bahrainissa
- McLarenit nopeimpia Bahrainin harjoituksissa
- Suomalaisvetoiselle Djurgårdenille tappio Konferenssiliigassa